Adaçayı Faydaları ve Adaçayının Tedavide Kullanımı

Adaçayı bitkisi hakkında bilgiler. Adaçayının faydaları nelerdir. Şifalı bitkilerden olan Adaçayı tedavi edici özellikleri nelerdir., bahce başlığı hakkında yorumlar, bahce kategori bilgisi, Adaçayı Faydaları ve Adaçayının Tedavide Kullanımı hakkında bilgi ve kullanıcı yorumları.162.

Hakkında yorumlar ve bilgiler

Adaçayı Faydaları ve Adaçayının Tedavide Kullanımı Hakkında Bilgi

Adaçayı Faydaları ve Adaçayının Tedavide Kullanımı

Kategori: bahce Türü: Bilgi Tarih:

Anayurdu Akdeniz Havzası ile Kuzey Afrika bölgeleri olan adaçayı ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde doğal olarak yetişir. 80 cm’ye kadar boy atabilir. Saplarında karşılıklı dizili yumurtamsı biçimli gri-yeşil renkli hoş kokulu yaprakları; yaz ortalarında halka şeklinde salkımlar halinde açan dudak biçimli ve leylak rengi, hoş kokulu çiçekleri vardır.

ADAÇAYININ FAYDALARI

Adaçayı larenjit (gırtlak yangısı), farenjit (yutak yangısı) ve bademcik yangısı ile anjinlerde iyileştiricidir. Öksürüğü, özellikle kuru öksürüğü keser. İştahı kesen adaçayının obeziteye karşı etkili olduğu ısrarla öne sürülmektedir. Sindirimsizliğe (hazımsızlığa) iyi gelir. Mide ve batındaki gazları söktürücüdür. Gece terlemelerini azaltır. Anne sütünü artırıcı etkisi vardır. Son yıllarda İngiltere’de yapılan ciddi bilimsel araştırmalarda bellek kaybını azalttığı ve Alzheimer hastalığına karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

ADAÇAYININ TEDAVİDE KULLANIMI

Yukarıdaki tıbbi etkileri sağlamak üzere adaçayı yaprakları bitki çiçek açmaya başlamadan önce toplanır. Gölgede, 35 dereceyi geçmeyen sıcaklıkta özenle kurutulur. Belirtilen durumlarda kullanılmak üzere bir-iki tatlı kaşığı kuru adaçayı yaprağı bir bardak kaynar suya atılıp 10 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen çaydan (infüzyon) günde üç çay fincanı içilebilir.

UYARI: Adaçayı günde 3 çay fincanından fazla kesinlikle içilmemelidir; hamile bayanlar adaçayını kesinlikle içmemelidir.

+1 Öne Çıkar ↑ :yorum almak için öne çıkar.

Yorumlar ve güncellemeler aşağıdan verilebilir.
Aşağıdan Yorum Yazabilirsiniz.!
Kullanıcı Yorumları Yeniye Göre Sıralama