Akdiken Süs Bitkisi, Akdiken faydaları

Akdiken Süs Bitkisi hakkında bilgiler. Akdiken aslında hem süs hemde şifalı bir bitkidir. Güzel görünür ve sağlığa faydaları vardır., bahce başlığı hakkında yorumlar, bahce kategori bilgisi, Akdiken Süs Bitkisi, Akdiken faydaları hakkında bilgi ve kullanıcı yorumları.161.

Hakkında yorumlar ve bilgiler

Akdiken Süs Bitkisi, Akdiken faydaları Hakkında Bilgi

Akdiken Süs Bitkisi, Akdiken faydaları

Kategori: bahce Türü: Bilgi Tarih:

Ülkemizin dağlık yörelerinde doğal şekilde yetişen ama kentlerimizin park ve bahçelerinde süs bitkisi olarak yetiştirilen akdiken, çalı formunda gelişir. 6-8 m’ye kadar boy atabilir. Parlak yeşil renkli, oval ya da yuvarlak biçimli basit yaprakları yaz mevsimine doğru 3-5’i bir arada açan beyaz renkli çiçekleri vardır. Bu çiçeklerinden yeşil renkli, 6-8 mm çaplı meyveleri olgunlaşır. Daha sonra sararan meyveleri iyice olgunlaşınca turuncu renge döner. Tadı mayhoş ve acımsı olan bu meyveleri kuşlar çok sever.

AKDİKENİN FAYDALARI

Akdiken bitkisinin meyveleri etkili ve kullanılması güvenli bir müshildir. Ayrıca idrar söktürücü ve bedenin işlevlerini olumlu yönde değiştiren düzenleyici etkileri de vardır.

AKDİKENİN TEDAVİDE KULLANIMI

  • Bitkinin meyve ve yaprakların­dan iki tatlı kaşığı dolusu alınıp bir bardak kaynar suya konula­rak 10-15 dakika süreyle dem­lendirilir. Bu şekilde elde edilen çay (infüzyon) 12 saat içinde etkili olmak üzere sabahleyin bir çay fincanı içilir.
  •  Bitkinin meyve ve yaprakları sonbaharda toplanıp gölge ve havadar bir yerde kurutulur. Bunlarla yukarıda tarifi yapılan infüzyon hazırlanıp içilir.
  •  Bitkinin meyveleri su ve şeker katılarak kaynatılır. Bu şuruptan sabah kahvaltısından önce bir yemek kaşığı içilir.

UYARI: Yukarıda verilen dozdaki akdiken, bazı kişilerde bulantı ve ishale yol açabilir.  Bu durumda doz azaltılmalıdır.

+1 Öne Çıkar ↑ :yorum almak için öne çıkar.

Yorumlar ve güncellemeler aşağıdan verilebilir.
Aşağıdan Yorum Yazabilirsiniz.!
Kullanıcı Yorumları Yeniye Göre Sıralama