Çankaya Romanı Özet tanıtım, Falih Rıfkı Atay

Çankaya Roman kitabı tanıtım Özeti. Falih Rıfkı Atay tarafından kaleme alınan kitap nasıl bir kitaptır. Çankaya Romanı hakkında bilgiler., bilgi başlığı hakkında yorumlar, bilgi kategori bilgisi, Çankaya Romanı Özet tanıtım, Falih Rıfkı Atay hakkında bilgi ve kullanıcı yorumları.174.

Hakkında yorumlar ve bilgiler

Çankaya Romanı Özet tanıtım, Falih Rıfkı Atay Hakkında Bilgi

Çankaya Romanı Özet tanıtım, Falih Rıfkı Atay

Kategori: bilgi Türü: Begendim Tarih:

Ciltli: Baskı Yılı: 2008
İnce Kapak:  Sayfa Sayısı: 632, Baskı Yılı: 2013
Cep Boy:  Sayfa Sayısı: 712, Baskı Yılı: 2009, Yayınevi: Pozitif Yayıncılık,Sayfa Sayısı : 632,İlk Baskı Yılı : 2009

Çankaya Falih Rıfkı Atay’ ın Atatürk’ ün hayatını anlattığı eseridir. Atatürk’ ün hayatına dair başta gelen eserlerden birisi olan Çankaya’ da Birinci bölümde Atatürk’ ün doğumu, aile yaşamı, kardeşi ile olan ilişkileri, çocukluk yılları konu edinilmiştir. Eserin birinci bölümü, Atatürk’ ün Mahalle mektebindeki eğitim yılları ile lise dönemi ve ‘Kemal’ adını alması, askerlik mesleğine olan ilgisi, bu ilgi doğrultusunda lise sonrası eğitim hayatı için aldığı kararlar anlatılmıştır. Atatürk’ ün gençlik zamanları ve Harp Akademisi’ ni kurmay yüzbaşı olarak bitirdikten sonra ilk önemli görevleri birinci bölümün bir diğer konusunu oluşturmuştur.

Romanın ikinci bölümüne geçmeden önce Falih Rıfkı Atay, Atatürk’ ün hayatı çizgisinde son dönem Osmanlı’ yı konu edinerek, Meşrutiyet ve 1. Dünya Savaşı yıllarından bahseder.  Bu bölümde İttihat ve Terakki’ ye yakınlaşması, düşünce dünyasında meydana gelen gelişmeler aktarılarak, Atatürk’ ün orduda gösterdiği başarılardan bahsedilir.

Osmanlı’ nın içinde bulunduğu tablonun bir portresini çizen Refik Halit Karay, eserinin ikini bölümünü o dönemde yer alan kurtuluş yolları paralelinde milli mücadele dönemine ve Atatürk önderliğinde oluşan milli direniş ruhuna değinir. Atatürk’ ün Samsun’ a çıkışını izleyen süreci, değerli belgelerle vermesi eseri, Türk milli mücadelesinin en önemli tarihi kaynaklarından birisi haline getirmiştir.

Falih Rıfkı Atay, milli mücadele sonrasında yeni bir Türk devletinin oluşum sürecinin perde arkasını anlattığı eserinde  Atatürk’ ü ve kişilik özelliklerini de konu edinmiştir. Eserinin Atatürk’ ü  liderliğinin ötesinde günlük yaşamı ile de ele aldığı üçüncü bölümünde Atatürk’ ün yaşantısı, değişik konulardaki görüşleri, hayat tarzı,  insancıllığı, bir insan olarak çeşitli olaylarda sergilediği duruşu, sosyal ilişkilerinde gösterdiği incelik hakkında bilgi vermektedir. Üçüncü bölüm, Atatürk ile ilgili içten, samimi hikayelerle doludur.

+1 Öne Çıkar ↑ :yorum almak için öne çıkar.

Yorumlar ve güncellemeler aşağıdan verilebilir.
Aşağıdan Yorum Yazabilirsiniz.!
Kullanıcı Yorumları Yeniye Göre Sıralama