Çıtır Tavuk Parçaları Yemek Tarifi

Çıtır Tavuk Parçaları nasıl yapılır. Çıtır Tavuk Parçaları Yemek Tarifi ve malzemeleri. Çıtır Tavuk Parçaları yapmak için en doğru tarif listesi., bilgi başlığı hakkında yorumlar, bilgi kategori bilgisi, Çıtır Tavuk Parçaları Yemek Tarifi hakkında bilgi ve kullanıcı yorumları.101.

Hakkında yorumlar ve bilgiler

Çıtır Tavuk Parçaları Yemek Tarifi Hakkında Bilgi

Çıtır Tavuk Parçaları Yemek Tarifi

Kategori: bilgi Türü: Bilgi Tarih:

Merhaba arkadaşlar şimdi sizlerle henüz deneyip çok beğendiğim bir tarifi paylaşıyorum siz de çok beğeneceksiniz. Bu tarifimizde tavuk parçalarının tadına doyamayacaksınız. Çıtır Tavuk yemek için dışarı çıkmanıza gerek yok evinizde çok daha ucuza bu işi yapabilirsiniz.

Malzemeler: (4 Kişilik)

1 kg Tavuk Fleto
2 Paket Tavuk Çıtır Pane Harcı
2 Yumurta
Ayçiçek Yağı ( Kızartma için )


Hazırlanışı:

Önce fletoları hazırlayın eğer fleto şeklinde almışsanız dikine ikiye bölün o şekilde daha iyi pişiyor eğer göğüs şeklinde almışsanız derileri ve kemikleri çıkarıp göğüs etini fleto şeklinde yani ince biftek şeklinde yatay olarak dilimleyin. Hazırladığınız dilimleri 30 dakika kaynar suda haşlayın. Aslında haşlamasanız da olabilir ama lezzet bakımından en güzeli haşlamaktır. Zaten diğer şekilde içi çiğ kalabiliyor. Haşlanmış tavuk parçalarını bir kase içine kırıp iyice çırptığınız iki yumurtaya batırın sonra yayvan bir kaba boşalttığınız çıtır pane harcına bulayıp kızgın yağa atıp çevirip kızartın elinizdeki tüm tavuk parçaları için bu işlemi tekrar edin yağın önceden kızdırılması önemli bu şekilde fazla yağ çekmez. Kızarmış patates ve sarımsaklı ketçapla birlikte servis yapabilirsiniz.

+1 Öne Çıkar ↑ :yorum almak için öne çıkar.

Yorumlar ve güncellemeler aşağıdan verilebilir.
Aşağıdan Yorum Yazabilirsiniz.!
Kullanıcı Yorumları Yeniye Göre Sıralama