Drina’da Son Gün Romanı özet incelemesi

Drina’da Son Gün Romanı inceleme özeti. Drina’da Son Gün Faik Baysal tarafından alınmış bir kitaptır. Drina’da Son Gün hakkında bilgiler., bilgi başlığı hakkında yorumlar, bilgi kategori bilgisi, Drina’da Son Gün Romanı özet incelemesi hakkında bilgi ve kullanıcı yorumları.208.

Hakkında yorumlar ve bilgiler

Drina’da Son Gün Romanı özet incelemesi Hakkında Bilgi

Drina’da Son Gün Romanı özet incelemesi

Kategori: bilgi Türü: Bilgi Tarih:

1918 İstanbul’ da dünyaya gelen Faik Baysal, öğretmen kökenli yazarlarımız arasındadır. 1942 senesinde İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirerek, çevirmenlik yapmaya başlamış, aynı dönemde dergilerde şiir ve hikayeleri yayımlanmıştır. Çocukluluğunu geçirdiği Adapazarı kültürü ve sosyal yaşamı eserlerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Drina’da Son Gün İnceleme
Baysal’ ın 1972 senesinde yayımlanan tarihi romanıdır. Konusunu  İkinci Dünya Savaşı yıllarının Yugoslavya’ sından alır. Sınırlar ötesi Türk düşmanlığını köklü bir ailenin gerçek yaşam öyküsünden esinlenerek.  bütün boyutları ile işleyen ve 2. Dünya Savaşı’ nın perde arkasını Türklerin penceresinden gözler önüne seren nadir ve değerli romanlarımız arasındadır.

Drina’ da Son Gün Özeti
Giriş Bölümü: Drina’ da Son gün adlı roman, 1941 tarihli bir otobüs yolculuğunda Sırp, Türk ve Arnavut kökenli yolcuların, Almanlar tarafından bir süre alıkonularak korku dolu anlar yaşadığı olayla başlar. bu yolculuk, bizleri hem ana kahramanlarla tanıştırır hem de bu yolculuk sırasında romanın olaylarına ve geçtiği zamana dair bir portre sunulur. Otobüs yolculuğu sırasında yaşanan saldırı olayı üzerine birçok milliyetten e görüşten gelen yolcular arasında ateşli tartışmalar yaşanırken okura romanın asıl konusu hakkında da bir ipucu verilir.
Yolcular arasında bulunan Balkan Türklerinden Azamoviç’ in otobüsten inmesi ile yeni olaylar zinciri başlar. Azamoviç’ in çiftliklerinde çalıştığı Rıza Selmonoviç, köklü bir Türk ailesinden gelmektedir. Karısı Şevvala ana, kızları Elmasa, Müberra ve oğulları İstemi yanında kalmakta, büyük oğlu ise İngiltere’ de üniversite eğitimi almaktadır. Romanın ilerleyen satırlarında londra’da mühendislik eğitimi yapan oğlu Dündar’ ı çıkan olaylarda kaybedecektir.
Romanın giriş bölümünde olaylı bir yolculuğun ardından Selonoviçlerin evine dönen kahya Mehdi  Azamoviç’i o gece kötü bir sürpriz beklemektedir. Birkaç aydır kayıp olan arkadaşı Sırp Mordaç ansızın karşısında belirir. Kayıp olduğu dönemde Müslüman ve Türk düşmanlığı yapan ancak halk tarafından niyetleri tam olarak bilinmeyen Neniç Çetesi’ nde mücadeleye girişmiştir. Mordaç, çetenin asıl amacının Müslüman Türk düşmanlığı olduğundan habersiz Almanlarla çarpıştığını ve ailesinin intikamını aldığını sanmaktadır. Neniç’ ten bir haber getirmiştir ve bunu Azamoviç ile paylaşır: Neniç’ in önemli adamlarından Gori İban, Rıza Selonoviç’ in kızı Elyasa’ nın kendisine verilmesini  istemektedir. Gori İban, kızın kendisine verilmemesi durumunda çiftliğe baskın düzenleyeceğini de haber salmıştır. Mordaç’ ın bu haberi ulaştırdığı gece, Azamoviç,  Mordaç’ ın peşindeki Alman askerleri tarafından yakalanır, Mordaç ise kaçmayı başarır.
Bu noktadan sonra roman Selmonoviç’ in yaşadıkları ekseninde ilerler. Mihailoviç adlı bir general komutanlığında kurulan ve temelde bir Müslüman Türk düşmanı olan Çetnik Örgütü saldırılarını arttırmıştır. Selmoniviç’ in tanıdıkları Çetnik Örgütü’ nün saldırılarına uğramakta, Selmonoviç bunları duydukça perişan olmaktadır. Bütün bu düşmanca saldırılara karşı Türklerin silahlı bir birlik kurmaları gerektiğini düşünür. Azamoviç’ i ziyarete gittiğinde kaçırıldığını anlar ve Azamoviç’ i kurtarma girişimlerinde bulunsa da başarılı olamaz. Bu süreçte Azamoviç Alman askerlerinde sorgulanarak kurşuna dizilir.
Gelişme Bölümü: Balkan Türklerine yönelik saldırılara bir tepki olarak Türk-Dsiva gizli örgütü kurulur. Rıza Selmanoviç örgüt başkanına yakın bir isimdir. Selmonoiç’ in tüm bu olaylar sırasında kardeşini bulmak üzere çıktığı yolculuk, olayların ritmini arttırır. Bu yolculuk sırasında otobüs Çetnikler tarafından alıkonularak, yolcular kaçırılmıştır. Selmanoviç diğer yolcularla birlikte bir mağarada tutsak kalmış, kendilerini kaçıran Çetniklerden olan Stevan, askerlikten kalma bir vefsa borcu gerekçesiyle kendisini serbest bırakmıştır. Böylelikle Selmonoviç, kendisini yeniden Çwtniklerle mücadele içinde bulur.
Sonuç : Romanın sonuç bölümünde Selmonoviç’ in eşi Şevvela Ana, çocukları Elmasa, Müberre ve İstemi, komşularından Ayişa ve kızı, 1942’ de Türkiye’ ye doğru yola çıkarken, Rıza Selmonoviç, Çetniklerle mücadelesini sürdürmek için Yugoslavya’ da kalır. Ailenin Türkiye yolculukları da olaylı geçer.

+1 Öne Çıkar ↑ :yorum almak için öne çıkar.

Yorumlar ve güncellemeler aşağıdan verilebilir.
Aşağıdan Yorum Yazabilirsiniz.!
Kullanıcı Yorumları Yeniye Göre Sıralama