Gençlerle Başbaşa Nasihat Kitabı Özet İncelemesi

Gençlerle Başbaşa Nasihat kitabı Ord. Prof. Ali Fuat Başgil tarafından kaleme alınmıştır. Gençlerle Başbaşa kitabı hakkında bilgiler ve yorumlar., bilgi başlığı hakkında yorumlar, bilgi kategori bilgisi, Gençlerle Başbaşa Nasihat Kitabı Özet İncelemesi hakkında bilgi ve kullanıcı yorumları.196.

Hakkında yorumlar ve bilgiler

Gençlerle Başbaşa Nasihat Kitabı Özet İncelemesi Hakkında Bilgi

Gençlerle Başbaşa Nasihat Kitabı Özet İncelemesi

Kategori: bilgi Türü: Bilgi Tarih:

Ord. Prof. Ali Fuat Başgil 1893-1967 yılları arasında yaşamış düşünür ve yazarlarımızdandır. Birinci Dünya Savaşı’ nda Kafkas Cephesi’ nde savaştıktan sonra İstanbul’ da öğrenim hayatına Paris’ te devam etmiş, doktorasını Paris’ te Boğazlar Meselesi üzerine yapmıştır. 1929 senesinde ülkemize döndükten sonra Ankara Hukuk Fakültesi’nde doçentlik  görevine başlamış, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nde profesör unvanını almıştır. 1939 senesinde Ordinaryüs Profesör olan Başgil, hayatı boyunca düşünce dünyasını yansıtan eserler vermiş, Paris eğitiminde batı kültürünü özümsemiş olsa da eserlerinde kendi kültürünü yansıtmıştır.

Gençlerle Başbaşa Eseri İncelemesi

Ali Fuad  Başgil’ in 100 Temel eser kapsamında da okutulan Gençlerle Başbaşa adlı eseri, onun samimi bir dille genç nesillere nasihatlerini içerir. Bu nasihatlerde konuların çoğunluğu başarılı olmak, çalışmak, arkadaşlık ilişkileri, mutluluğu yakalamanın yolları, güçlü bir karakter sahibi olmak şeklindedir.

Gençlerle Başbaşa Özeti

Ali Fuad Başgil Gençlerle Başbaşa adlı eserine ‘çalış genç dostum çalış’ şeklinde başlar. Kişilik ve şahsiyetlerini oluşturma dönemindeki gençlere içten bir dille seslenerek öncelikle ‘çalışmak’ üzerinde durur.
Başgil, genç insanı bir yolcuya benzetir. Bu yolcu, yetişme ve mutluluk yolunda çok çeşitli engellerle karı karşıyadır ve  vatanına, milletine, ailesine ve kendisine karşı sorumluluğu avadır. Bu yol, aynı zamanda iyi bir insan olmanın yoludur. Ali Fuad Başgil, böyle bir yolda genç insana engellerini tanıtır ve bu engeller arasında ‘tembellik’ ile ‘ kötü arkadaş seçimi’ üzerinde özellikle durur. Erdem sahibi olmanın  ve mutlu bir birey olarak yetişmenin yolunun çalışmaktan geçtiğini vurgulayarak, gençleri çalışmaya yönlendirir.
Başgil, eserinde motive edici, cesaretlendirici bir dil kullanır. Başarılı olmak için verimli çalışılması gerektiğini vurgulayarak, verimli çalışmanın altın kurallarını sıralar. Ayrıca ahlak ve ahlaklı kişilik üzerine de bir bölüm ayırarak, genç insanları güzele ve iyiye teşvik eder.
Gençlerle Başbaşa’ da ‘sorumluluk’ kavramı satır aralarında güçlü bir tema olarak kullanılır. İyi, mutlu ve kişiyi tatmin eden bir yaşamın ilk basamağının bireyin kendine, ailesine, milletine karşı sorumluluk almasından geçtiği vurgulanır. Bu sorumluluk almanın açığa vuran en önemli davranışı olarak da ‘çalışmak’ özellikle ön plana çıkartılır.

+1 Öne Çıkar ↑ :yorum almak için öne çıkar.

Yorumlar ve güncellemeler aşağıdan verilebilir.
Aşağıdan Yorum Yazabilirsiniz.!
Kullanıcı Yorumları Yeniye Göre Sıralama