Patetes fiyatları artmaya başladı

Patetes fiyatlarının çok düşük olması üreticinin oldukça sıkıntılı günler geçirmesine yol açtı. Fakat fiyatlar 2017 ile artmaya başladı., bilgi başlığı hakkında yorumlar, bilgi kategori bilgisi, Patetes fiyatları artmaya başladı hakkında bilgi ve kullanıcı yorumları.56.

Hakkında yorumlar ve bilgiler

Patetes fiyatları artmaya başladı Hakkında Bilgi

Patetes fiyatları artmaya başladı

Kategori: bilgi Türü: Bilgi Tarih:

Dışa verilen patetesin düşmesi ile elde fazla ürün kalması nedeni ile fiyatların aşırı derecede düştüğü aylar oldu. Fakat 2017 yılı itibari ile fiyatlarda artış mevcut. Elinde patetes tutabilenler fiyatların daha da yükselmesini ummakta. 

Geçen yıl çok düşüktü, 7-10 kuruş  civarındaydı. Çoğu üreticinin patatesi tarlada kalmıştı ancak bu sene üretimde  biraz eksiklik var. Ekim alanları azaldı, mahsul soğuktan etkilendi, rekolte ve  verim düştü ama üretici bu sene mutlu, geçen seneki darbeden sonra bu sevindirdi,  kayıpları telafi etti."

"PATATES HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULDU"

Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM)  Başkanı Burhan Er ise son dönemde patates fiyatlarında artış yaşandığını bunun da  farklı nedenlerden kaynaklandığını belirtti.

Patates fiyatlarının geçen yıl çok düştüğünü ve üreticinin zarar  ettiğini, ürünün tarlada 10 kuruşa satıldığını anlatan Er, çiftçinin bu yüzden  patates ekili alanlarda alternatif ürünlere yöneldiğini kaydetti.

Son dönemde patateste ihracatın yapılmasının da fiyat artışında önemli  bir etken olduğuna dikkati çeken Er, "20 gün öncesine kadar İstanbul halinde 40  kuruş civarında satılan patates, bugün 1 lirayı geçti. Ortalama 1,25 civarında  satılıyor. Patates hak ettiği değeri buldu. Geçmişte fiyatlar çok düşüktü,  üretici çok zarar etti. Şu anda fiyatlar, üreticiyi koruma açısından ideal  seviyede. Tüketiciyi de koruma adına fiyatlar bu seviyede kalmalı. Daha fazla  yükselmesinden endişe duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

+1 Öne Çıkar ↑ :yorum almak için öne çıkar.

Yorumlar ve güncellemeler aşağıdan verilebilir.
Aşağıdan Yorum Yazabilirsiniz.!
Kullanıcı Yorumları Yeniye Göre Sıralama