Sahnenin Dışındakiler Romanı İnceleme Özeti

Sahnenin Dışındakiler roman özet incelemesi. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kaleme aldığı roman oldukça sürükleyici. Sahnenin Dışındakiler inceleme ve yorumlar., bilgi başlığı hakkında yorumlar, bilgi kategori bilgisi, Sahnenin Dışındakiler Romanı İnceleme Özeti hakkında bilgi ve kullanıcı yorumları.199.

Hakkında yorumlar ve bilgiler

Sahnenin Dışındakiler Romanı İnceleme Özeti Hakkında Bilgi

Sahnenin Dışındakiler Romanı İnceleme Özeti

Kategori: bilgi Türü: Bilgi Tarih:

Ahmet Hamdi Tanpınar, şair ve romancı olarak tanınmaktadır. 23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’ da doğmuş, 1962 yılında yaşamını kaybetmiştir. Edebiyat Fakültesi kökenli yazarlarımız arasında bulunan Tanpınar, bir süre edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde profesörlüğe getirilmiştir. Birçok eseri ölümünden sonra basılmış olan Tanpınar, ilk şiirini 1920 yılında yayımlamıştır.

Sahnenin Dışındakiler Roman İncelemesi
Tanpınar’ ın sayılı romanları arasında olan Sahnenin Dışındakiler, 1973 senesinde, yazarın ölümünden sonra yayımlanmıştır.

Sahnenin Dışındakiler Özeti
Roman karamanı Cemal, 1914 yılında ayrıldığı İstanbul’ a altı yıl aradan sonra döndüğünde gördükleri karşısında şaşkınlık yaşar. Koşulları ağır bir ateşkes antlaşmasının ardından yenik düşmüş bir İstanbul, kaos içindedir. Roman Cemal karakterinin büyüdüğü mahallenin sokaklarında dolaşırken bir yandan da zaman atlamaları yolu ile geçmişine giderek, orada hayatında önemli rol oynayan insanları hatırlaması işle devam eder. memal’ in lise yılları merkezinde  hatırladığı bu insanlar, canlı bir şekilde ve güçlü bir portre ile okura anlatılır. Cemal’ in çocukluk aşkı Sabiha ile çocukluk arkadaşı İhsan onun hayatının köşe taşlarıdır. Aynı zamanda da romanın ilerleyen satırlarında karşımıza çıkacak güçlü karakterlerdir.

Cemal, savaştan yeni çıkmış ve yıkılmış bir kentte yaşadığı ilk şoktan sonra vatanın meseleleri ile ilgilenmeye başlar. Bu arada Sabiha’ yı görme umudu ile yeniden bir araya geldiği arkadaşı İhsan vasıtası ile İstanbul Hükümeti adına bir görev alır. Bu görev sebebiyle sık sık ziyaret ettiği Damat Nasır Paşa’ nın Konağında yaşananlar, Osmanlı’ nın son döneminde sosyal bağlamın perde arkasını yansıtır.

Cemal bir yandan paşa ile ilişkilerini sürdürmekte ve ona hatıratını yazdırmakta, diğer yandan da unutamadığı çocukluk arkadaşı ve gençlik aşkı Sabiha’ nın izini sürmektedir. Sabiha, bir geçiş döneminin İstanbul’ unda modernleşmeye çalışan bir Türk kadınıdır. Mücadeleci bir hayatı vardır. Tyatro ile ilgi,lidir. Hareketli bir yaşam tarzı içinde başından mutsuz bir evlilik geçmiştir. Ananeleri ile modern hayat arasında kaldığı zamanlar vardır. Cemal’ in Sabiha’ yı arayışları biraz da Sabiha’ nın kültürel bağlılıkları ve değerleri sebebiyle mutsuz bir sonla noktalanacak ve bu sebeple Cemal derin üzüntü yaşayacaktır.

Olaylar bu şekilde gelişirken, Cemal ve İhsan, İstanbul Hükümeti’ nin isteğince Cemal’ in kendisine hatıratını yazdırdığı Damat Nasır Paşa’ nın oyununa gelir. Bu, İhsan için tam bir yıkım olur. Olaydan sonra Nasır Paşa faili meçhul bir cinayete kurban gide ancak romanın satır aralarında cinayet zanlısının İhsan olabileceğine dair şüphe bırakılmakta bu da romanda heyecanı sonuç kısmına doğru iyice tırmandırmaktadır.

Romanın sonu, roman kahramanlarının her birinin çöküşü ile biter. Bu çöküş, romanda kahramanlar için ‘sahne dışı’ vurgusu yapılarak tasvir edilmiştir.

+1 Öne Çıkar ↑ :yorum almak için öne çıkar.

Yorumlar ve güncellemeler aşağıdan verilebilir.
Aşağıdan Yorum Yazabilirsiniz.!
Kullanıcı Yorumları Yeniye Göre Sıralama